02/980 46 46
Пропътувай мечтите си!
Пропътувай мечтите си!

Полезна информация за Мадагаскар

Туристическа агенция » Дестинации » Мадагаскар
Флаг Мадагаскар Мадагаскар

Градове в Мадагаскар

Анантанариво

Инфо за страната

Карта на Мадагаскар

Столица:

Антананариво

Най-голям град:

Антананариво

Официален език:

малгашки и френски език

Население:

27 294 051

Площ:

587 041km2

Валута:

Малгашко ариари (MGA)

Часова зона:

UTC +3

Знаме:

Националното знаме на Мадагаскар е прието на 14 октомври 1958 година. То представлява платнище, оцветено в три цвята - бяло, зелено и червено. От ляво на знамето има вертикален бял правоъгълник. Останалата половина на флага е разделен на две равни по големина водоравни правоъгълника, оцветени в червено и зелено. Бялото и червеното изобразяват желанието за независимост, а зеленото е цвета на Хова (представлява средната класа, която изиграла основна роля в движението за освобождение от Франция).

Площ:

587 041 км2, което я нарежда на 51-во място по големина в света. Това е втората най-голяма островна държава и четвъртият най-голям остров на Земята. Територията й включва и множество малки периферни острови.

Граничи с:

Мадагаскар е островна държава, разположена край югоизточния бряг на Африка, в Индийския океан.

Население:

27 195 468 души. От тях над 98% са малгаши по произход.

Средна продължителност на човешкия живот:

66 години, като за мъжете 64,6 години, а за жените – 67,6 години.

Религии:

Преобладава християнството. Около 45% от населението се определят като християни, малко над 50% изповядват местни религии и само около 5% са мюсюлмани.

Столица:

Антананариво (1 391 433) – намира се в централната част на острова. Икономически, културен, комуникационен и административен център на страната.

Големи градове:

  • Тоамасина (206 373);
  • Антсирабе (186 253);
  • Фианарантсоа (167 227).

Релеф:

Бреговата линия на острова е с дължина 5080 км. В източната му част се намират Централните планини, високи до 1500 м, разделени на отделни масиви. На изток планините се спускат стръмно към Индийския океан, а по протежение на крайбрежието е разположена низина. Западната част на острова е характерна с високите си до 1 000м равнини.

Реки:

Страната има богата речна система, съставена от реки като Суфия, Бецибука и Мангуки.

Мангуки извира от Централните планини на Мадагаскар и тече в западна посока. Дълга е 564 км и се влива в Мозамбикския проток на север от град Моромбе. Зоните около реката са пострадали от сериозно обезлесяване през последните години, което е довело до тежка почвена ерозия. Противоположното се случва в северната част на реката, където край делтата има многобройни мангрови блата.

Бецибука е дълга 525 км. Тя тече на северозапад и се влива в Мозамбикския проток. Реката е заобиколена от мангрови дървета. Реката е характерна с червеникавия си цвят, който се дължи на скалните седименти, които водата носи. Това оцветяване е доказателство за тежката почвена ерозия в северозападен Мадагаскар.

Суфия е дълга 350 км. Извира от Царатанананския масив и протича през региона Суфия.

Планини:

Царатанананския масив е планинска верига в северната част на острова. Релефът е силно разчленен в региона, а надморската височина достга до 2 880 м.

Централните планини са планинска верига с разнообразен релеф, включващ земни форми като хълмове,равнини, вулкани и полета. Масивът се простира от север на юг и се спуска по океанското крайбрежие. Една от характерните забележителности на Централните планини е езерото Алаотра (най-голямото на Мадагаскар). Намира се на 761 м над морското равнище и е най-големия воден басейн на острова (900 km2). Максималната му дълбочина достига 1,5 м.

Най-висок връх:

Връх Марумукутру – 2876 м. Намира се в Царатананския планинския масив, в природен резерват, носещ същото име. Върхът е от вулканичен произход.

Държавно устройство:

Начело на Мадагаскар стои президент, който се избира за мандат от 5 години. Парламентът е двукамарен и се състои от Сенат (горна камара) и Народно събрание (долна камара). Националното събрание се избира за срок от 4 години, а половината от членовете на Сената се сменят на всеки две години.

Официални празници:

  • 1 януари (Нова година);
  • 29 март (Ден на мъчениците);
  • 1 май (Ден на труда);
  • 26 юни (Ден на независиммостта от Франция - 1960 г.);
  • 15 август (Успение Богородично);
  • 1 ноември (Вси светии);
  • 25 декември (Коледа).

Икономика:

По инициатива на правителството са стартирани много програми за подпомагане на производството на суровини като ориз, кафе, добитък, коприна и палмово олио. Средно 30% от БВП на страната се генерира от селското стопанство. Други източници на доходи на Мадагаскарското население са туризма, природните резервати и пр. След туристическия спад през 2010г., предизвикан от политическата криза в страната, от 2016 г. насам броя на туристите, посетили острова постоянно расте.

Основните икономически ресурси на острова остават туризма, текстила, селското стопанство и добиването на полезни изкопаеми. 

Въпреки това, държавата продължава да е бедна заради проблеми като корупция и неорганизирана публична администрация. Около 70% от населението живее под националния праг на бедност (по 1 долар на ден).

Брутен вътрешен продукт на глава от населението,в долари:

Разгледайте още

Посолство на Република България в Република Мадагаскар

Република България няма функциониращо посолство в столицата Антананариво. Българските граждани, пребиваващи в Мадагаскар могат да ползват съдействието на консулската служба в посолството на Република България в Претория, Република Южна Африка - при необходимост от консулска защита, заверка на пълномощни, издаване на лични документи.

Посолство на Република България в Претория
Адрес: 1071 Church street, 0083 Hatfield, Pretoria, Republic of South Africa
Тел.: +27 012 342 37 20; 342 79 41
Факс: +27 012 342 37 21

Прогноза

Валутен калкулатор